Ben Holder & Petr Beneš Duo

01.10.2017 19:00

Přijíždí „OBJEV ROKU“ britské jazzové scény (winner of „Rising Star“ Category in Britsh Jazz Awards 2016) !!! 
Ben Holder (UK) – housle, zpěv, Petr Beneš (CZ) – akustické nebo el. piano


Ben Holder je jedním z nejnadanějších a nejvzrušujících (most exciting) mladých jazzových hudebníků ve Velké Británii (v roce 2016 vyhrál mimo jiné v kategorii objev roku „British Jazz Awards“).  Na housle se učil od šesti let, poté studoval na konzervatoři v Birminghamu. Během svých studií začal Ben poslouchat jazz – jak klasiky swingu a moderního jazzu (Benny Goodman a Oscar Peterson), tak samozřejmě velké jazzové houslisty (Stéphane Grappelli, Joe Venuti a Stuff Smith). Postupně se pustil do podrobného rozboru techniky těchto hudebníků a přišel na originální způsob, jakým sloučil tento klasický nástroj s jazzem. A navíc začal i zpívat…
Benův vrozený smysl pro swingový rytmus (který klasičtí housloví hráči málokdy zvládají) vychází jak z přirozeného citu, tak mnoha zkoušek a poslechových sezení. Mnohá hudební ocenění svědčí o jeho mimořádných schopnostech. Jako hostující nebo studiový houslista je jednoznačně první volbou pro veškeré jazzové kapely a nahrávací studia po celé Británii. V duu s českým jazzovým pianistou Petrem Benešem bude Ben Holder na českém (a slovenském) turné hrát především americké klasické jazzové standardy (Great American Songbook) ve vlastních aranžích a úpravách.
    
Petr Beneš: narozen 1977. V roce 1993 byl přijat na Konzervatoř a VOŠ Jar. Ježka v Praze, kde absolvoval obory klavír a skladba. 2015 Absolvoval bakalářský program na JAMU v Brně a v současné době dokončuje magisterský program na HAMU v Praze. Od roku 2002 zaměstnán jako učitel jazzové interpretace na Konzervatoři Jar. Ježka v Praze. Mnoholeté angažmá se soubory a interprety: Petr Kořínek Quartet, Jazz Efterrätt, Libor Šmoldas Quartet, Bigband sv. Blažeje, Český národní symfonický orchestr. Spolupracoval s velkými jmény světové jazzové scény: Bobby Watson, Randy Brecker, Bobby Shew, Vince Mendoza, George Mráz a Chris Brubeck. V roce 2013 zakládá svůj vlastní kvartet, který loni vydal velmi ceněné debutové album. Per Beneš je též vítězem soutěže o nejlepší jazzovou skladbu roku 2011, pořádanou OSA ve spolupráci s Bohemia JazzFestem.

Hudební ukázky:

https://www.youtube.com/watch?v=-bFVWAg9DCU&feature=youtu.be

https://www.youtube.com/watch?v=0pb64SFiIiE&feature=youtu.be